Właściwa pielęgnacja jamy ustnej – porady dentysty

przez | Październik 14, 2015

Fluor jest najważniejszym składnikiem każdej pasty do zębów. Każdego dnia szkliwo zębów atakowane jest przez kwasy wytwarzane w płytce nazębnej. Kwasy mogą spowodować, że nasze zęby będą słabsze i mogą doprowadzić do ich zaniku. To właśnie dlatego potrzebny jest nam fluor. Dentysta z gabinetu zlokalizowanego w Szczecinie twierdzi, że fluor wnika w szkliwa zębów. Przyczynia się do naprawy szkliwa i zapobiega próchnicy zębów. Może więc nawet przyczynić się do zatrzymania procesu rozpadu. Możesz czerpać korzyści z fluoru z różnych miejsc. Mogą działać korzystnie zarówno na zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie zębów.

Kiedy należy iść do dentysty?

gabinet stomatologicznyStomatolog ze Szczecina zwraca uwagę na to, byś zarówno Ty, jak i Twoja rodzina myła zęby pastą z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po zjedzeniu śniadania i przed snem. Jeżeli fluor jest naszą największą ochroną przed próchnicą, to częste podjadanie może być największym wrogiem naszych zębów. Dlatego dentysta zwraca uwagę na to, że to jak często jesz przekąski ma znaczenie. Pamiętaj też, że każdy ma bakterie płytki nazębnej w ustach. Ale kiedy te bakterie płytki nazębnej spotykają się z cukrami i skrobią, które znajdują się w przekąskach, takich jak ciastka, cukierki, suszone owoce, napoje, a nawet precle lub chipsy ziemniaczane, płytka nazębna reaguje tworzeniem się kwasu i występuje „atak płytki nazębnej”. Dobrą wiadomością jest to, że możesz ochronić się przed próchnicą! Szczotkując zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz redukując liczbę przekąsek każdego dnia, Ty i Twoja rodzina możecie skutecznie zapobiec próchnicy.

Zadbaj o higienę jamy ustnej

Jeśli chodzi o przekąskę, najlepiej wybrać coś pożywnego. Pamiętajmy też, by jeść przekąskę z umiarem. Najlepiej zjeść całą przekąskę w jednym czasie! Jedzenie jednej części przekąski naraża zęby na możliwą próchnicę – przez około 20 minut. Jeśli rozłożymy teraz całą przekąskę na pięć porcji – narażamy zęby na próchnicę przez około 100 minut. Jak widzisz to duża różnica! Stomatolog przypomina też, że należy zwracać uwagę na to ile słodyczy jedzą nasze dzieci. Niemowlęta są bowiem tak samo podatne na próchnicę, jak starsze dzieci i dorośli. My osobiście polecamy ten gabinet stomatologiczny – wystarczy kliknąć w link. W rzeczywistości, próchnica we wczesnym wieku może być poważniejsza w skutkach. Pamiętaj też o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego przez całą rodzinę. Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się najpóźniej przed jego trzecimi urodzinami. Dentysta może leczyć zęby dziecka dodatkowym fluorem w postaci żelu do zębów, by zęby były silniejsze. Żel też należy nałożyć na zęby i trzymać go kilka minut. Dla dzieci proponowane są ciekawe smaki!