Dla kogo adwokat?

przez | styczeń 29, 2015

Niezależnie od stopnia, czy też procesu danego postępowania każda osoba może wystąpić o przyznanie adwokata. Prawidłowo wdrażanie tego procesu powinno odbywać się już w momencie bezpośredniego zatrzymania przez Policję. Nie każdego jednak stać na obrońce z prawdziwego zdarzenia. Niektórzy podejrzani muszą się zadowolić jedynie obrońcą z urzędu, który będzie reprezentował ich interesy za darmo na koszt skarbu państwa. Oczywiście formalnie o taki wniosek wystąpimy tylko wtedy gdy otrzymamy już odpowiednie zarzuty. Oskarżony na podstawie obowiązującego w Polsce prawa ma prawo do obrony. Mówi o tym 6 artykuł postępowania w prawie karnym. Każdy oskarżony musi być tez poinformowany o przysługujących mu prawach takie pouczenie musi być konkretne.

Podejrzany?

prawnikZ takiego samego prawa do obrońcy może skorzystać osoba podejrzana. Policja, która dokonuje zatrzymania danej osoby ma również w swoich kompetencjach poinformować podejrzanego o przysługującym mu prawach także do adwokata. Zatrzymana osoba może żądać natychmiastowego z prawnikiem. Właściwie może być to różna forma kontaktu telefoniczna lub na żywo po to , aby wejść w bezpośrednią rozmowę. Osoba zatrzymująca powinna być mimo wszystko obecna na takim przesłuchaniu. Adwokat jednak to osoba, która dużo sobie życzy za reprezentowanie danej osoby w sądzie. Dlatego ci, którzy nie mają środków finansowych są skazani na obronę samemu. W pierwszej chwili nie ma możliwości wynajęcia adwokata od razu. Czyli na tym etapie osoba zatrzymana musi radzić sobie sama, ponieważ państwo nie finansuje w tym wypadku żadnej pomocy. Wniosek o przyznanie takiego adwokata osoba zatrzymana może dopiero po odbyciu pierwszego przesłuchania, ale już w charakterze podejrzanego. To jest właśnie ten jeden mankament stawiający osobą zatrzymaną w niepewnej sytuacji. To właśnie dlatego posiadanie własnego prawnika jest w tym wypadku sporym atutem, ponieważ już na etapie zażalenia na zatrzymanie możemy przedstawić specjaliście naszą sprawą po to , aby w praktyce udało się szybciej załatwić najpotrzebniejsze sprawy. Etap postępowania wpływa między innymi lepsze postrzeganie zatrzymanego do obrony zgodnie z obowiązującym prawem. Musimy pamiętać o tym, żeby nie naruszać przepisów z artykułu 42 ust 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy ma prawo się bronić

Zgodnie z wspomnianym wyżej artykułem każda osoba przeciw, której toczy się postępowanie karne może stosować obronę w każdym stadium postępowania niezależnie od sprawy. Wybranie odpowiednio obrońcy to ważna kwestia dlatego też nic dziwnego, że dzięki tej ustawie możemy bezpośrednio skorzystać z konkretnego obrońcy z urzędu. To właśnie dlatego w praktyce każdy ma zagwarantowane w konstytucji, że pomimo problemów dana osoba będzie w stanie otrzymać obrońce za darmo, który będzie musiał reprezentować nasze interesy.