Dlaczego bolą zęby jeśli nie ma próchnicy?

przez | Kwiecień 8, 2016

Nie ma nic gorszego od problemów stomatologicznych. Jednak chyba najbardziej przerażające jest to, kiedy nie ma próchnicy, ale i tak coś nam dokucza i boli, a my nie wiemy o co chodzi i jesteśmy naprawdę bardzo zaniepokojeni. Taki przypadek to sygnał, że czas na wizytę u dentysty lub zmianę szczoteczki do zębów. Oczywiście musimy pamiętać, by każdego dnia znaleźć czas dla zębów, ale też nie ma co przesadzać z czyszczeniem. Twarda szczoteczka oral b do szorowania może uszkodzić szkliwo i/lub sprawić, że odkryjemy korzeń zęba.

Dlaczego bolą nas zęby?

Jeśli występuje u Ciebie ból, kiedy pijesz lub zjesz coś zimnego, może to oznaczać, że zęby są zbyt odsłonięte. Mimo że w gabinecie stomatologicznym dentysta pewnie nie będzie w stanie naprawić szkód, które zostały już zrobione, to dentysta może uszczelnić miejsca, gdzie ząb jest odsłonięty i to nam nieco ulży w problemie. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest użycie szczoteczki elektrycznej lub zmiana naszej manualnej szczoteczki na najdelikatniejsza z możliwych. Najważniejsze jest to, żeby w przyszłości mniej naciskać szczoteczką podczas szczotkowania zębów. Weź pod uwagę także to, że twoje problemy mogą wynikać z jakiejś infekcji.

Pamiętaj o szczoteczce

bol zębaNie uwierzysz, jak choroba dziąseł jest powszechna. Na przykład, prawie połowa ludności USA w wieku 30 lat i więcej cierpi na jakąś formę choroby przyzębia lub nie używa szczoteczki do zębów. Ale nawet jeśli nie jesteś w tej grupie, może ci się zdarzyć zapalenie dziąseł. Gdy organizm nie może już sobie radzić z bakteriami, które nagromadziły się między zęby i na dziąsłach, może pojawić się infekcja, która powoduje obrzęk i ból. Może także utworzyć się mały bąbel, w którym gromadzić się będzie ropa, która od czasu do czasu będzie wyciekać.

Każdy z objawów to dobry sygnał na wizytę u dentysty – specjalista może przepisać nam specjalne antybiotyki. Mogłeś też mieć kiedyś jakiś uraz, o którym nawet już zapomniałeś – ale jeżeli wówczas pękł ci trochę ząb, to oznaki tego możesz odczuć tak naprawdę dopiero po kilku latach. Tylko trochę pęknięty ząb może potrzebować dużo czasu, aby zacząć tworzyć problemy. Z czasem może dojść np. do obumierania nerwów. Tak czy inaczej, martwy ząb jest łatwo rozpoznać poprzez różnicę w kolorze i utratę czucia gorąca i zimna w tym miejscu. Dentysta może zrobić koronę albo może zastąpić martwy ząb małym mostem.