Skąd wynika potrzeba palenia?

przez | styczeń 19, 2015

Palacz ma określoną motywację do pozostawania w nałogu. Najczęściej wiąże się to z faktem, iż odkrył biochemiczne działanie nikotyny na sobie. Rzucanie palenia jest trudne nie tylko ze względu na fizyczne uzależnienie do nikotyny, lecz także ze względu na powstanie bardzo niekorzystnych nawyków- papierosy towarzyszą nam w wielu codziennych czynnościach i to często zmiana przyczajeń stanowi największą barierę w rzucaniu palenia.

Walka z nikotyną

papierosKwestia tego, jak rzucić palenie łatwo ciekawiła wielu ludzi. Uznano, że to nikotyna ma działanie uzależniające, w przeciągu kilku lat pojawiła się odpowiednia terapie zastępcza, która miała w magiczny sposób sprawić, ze możliwe będzie zerwanie z nałogiem, poprzez początkowe rozstanie się z formą dostarczania narkotyku jaką jest palenie papierosów.Gumy nikotynowe miały być prostym w stosowaniu środkiem, używanym zastępczo w momencie pojawienia się chęci sięgnięcia po papierosa. Dawała względnie dobre wyniki, lecz zauważono, ze palaczom brakuje często „rytuału” związanego z dostarczaniem nikotyny. Idąc krok dalej powstały e-papierosy, które cieszą się wciąż sporą popularnością, a wielu palaczy zaczęło z nich korzystać powszechnie, gdyż stanowią o wiele tańszą i przyjemniejszą metodę dostarczania nikotyny.

Skuteczne rzucanie

Najważniejszą kwestią w rzuceniu papierosów, jest jednak odpowiednia decyzja. Podjęcie jej nie należy do łatwych. Psychologiczne nastawienie jest w tym przypadku kluczowe, gdyż jest to nałóg, który niezwykle łatwo kreuje nawyki. Nagła zmiana nawyków wiąże się często z lękiem, a także psychiczną obroną przed zerwaniem z nałogiem. Jest to naturalny mechanizm zachowawczy, wykształcony u człowieka przez pokolenia. Odbija się on jednak bardzo niekorzystnie i sprawia, że pozostajemy często bardzo długo uwięzieni w nałogu nikotynowym. Starano się oszacować, jak rzucić papierosy, korzystając z wiedzy na temat biochemicznych aspektów uzależnienia.

Uzależnienie

Nikotyna posiada własne receptory na błonach komórkowych neuronów, które poprzez indukcję przekaźników drugiego rzędu, powodują wyzwalanie substancji o charakterze pobudzającym, takim choćby jak dopamina. Ten peptyd bardzo mocno stymuluje komórki, ogranicza działanie depresyjne monoaminoksydazy, co poprawia nasz nastrój i sprawia, że dużo chętniej sięgnęlibyśmy po kolejnego papierosa. Niektórzy stosują plastry nikotynowe, wierząc, ze one załatwią sprawę za nas. Zerwanie z nałogiem wymaga podjęcia decyzji do diametralnej zmiany dotychczasowego życia. Jeśli wystarczy nam odwagi, z pewnością poradzimy sobie z tym bardzo szkodliwym nałogiem.